Apartman Peyzaj İlaçlama

Toplu konutların peyzaj alanlarından en çok yaşanılan sıkıntıların başında çim alanlarda ve bitkilerde görülen hastalıklardır. Çim alanlarda en sık karşılaşılan hastalıkların başında sonbahar ve erken ilkbahar dışında özellikle sıcak havalarda yapılan ekimlerde rastlanan Damping off (kök çürümesi) hastalığıdır.

Özellikle toplu konut alanlarında yaşayan kat maliklerinin bir kısmı evcil hayvan beslediğinden dolayı 20-25 cm çapında dairesel kahverengi lekeler oluşmakta ve bu da çim alanları zayıflatmaktadır. Bitki gruplarında özellikle iğne yapraklı bitki karşılaşılan en büyük sorunların başında dalların iç kısımlarında sararma ve kuruma meydana gelir. Bu soruna en kısa zamanda müdahale edilmezse bitki beslenemez ve bitkiye geri dönüşü olmayan hasarlar bırakır. Çalı gruplarında en sık görülen hastalık tipi yaprak biti ve pas hastalığıdır.

Bu hastalık bitkinin yapraklarına etki ederek bitkinin sağlıklı gelişimini sağlayacak su, mineral ve vitaminleri almasını engeller, bitkiyi zayıflatır. Bu amaçla peyzaj alanlarını oluşturan gerek çim alanlar gerekse bitkisel alanlarda sık sık gözlem yapılmalı ve bir hastalık görüldüğü an bitki karantinaya alınıp hastalık saptanmalı ve gerekli mücadele yönetimi seçilmelidir. Aksi takdirde tozlaşma ve rüzgar etkisiyle diğer bitkilerin de zarar görmesine neden olabilir.

Canlı Destek
Canlı Destek
YGBS WhatsApp Hattı
YGBS'ye hoş geldiniz, yardıma ihtiyacınız olursa bu mesajı yanıtlayın, çevrimiçiyiz ve yardım etmeye hazırız.