İstanbul : (0216) 701 11 55

HUZURLU YAŞAM ALANLARI

Tesis yönetim şirketleri siteler için bağımsız denetim talep etti

Tesis yönetim şirketleri siteler için bağımsız denetim talep etti

– Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır:
– “Sitelerde oluşacak zarardan da yönetici sorumlu tutulmalı. İşi bilmeyen, ‘burada para var, rant var’ diye herkesin tesis yönetimi işine soyunmaması gerekiyor”
ANKARA (AA) – Aidatlar nedeniyle son dönemde site yönetimlerinin aldığı kararlar tartışma konusu olurken, tesis yöneticileri, belli bir dairenin üzerindeki site yönetimlerinin, profesyonel şirketlerce üstlenilmesi önerisinde bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünde Yapı Kooperatifleri Daire Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Konut Politikaları Şube Müdürlüğünün ismi “Konut Politikaları ve Tesis Yönetimi Hizmetleri Şube Müdürlüğü” olarak değiştirildi. Bu birim, Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre site yönetim hizmeti veren şirketlerle ilgili mevzuat çalışmalarını yürütecek ve site yönetimlerinin sorunlarının çözülmesine yönelik çalışmalar yürütecek.

Sağır, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, federasyon olarak site yönetimlerine ilişkin sorunların çözülmesi için önerilerini bir araya getirerek 2021 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile İçişleri bakanlıklarına sunduklarını aktarırken, bu konuda hazırladıkları bir kanun teklifi önerisini de TBMM’deki ilgili komisyon ve partilere ilettiklerini anlattı.

Bu kapsamda artık günün şartlarına uymayan Kat Mülkiyeti Kanunu’nda değişiklik talep ettiklerini belirten Sağır, konut sitelerine bağımsız bölüm sayısına göre profesyonel yönetimle çalışma zorunluluğu getirilmesini önerdiklerini söyledi.
Sağır, bu yöneticilerde, idare edecekleri meblağın yüksekliği dikkate alınarak adli sicil şartı aranması gerektiğini de bildirirken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sitelerde oluşacak zarardan da yönetici sorumlu tutulmalı. İşi bilmeyen, burada para var, rant var diye herkesin tesis yönetimi işine soyunmaması gerekiyor. Site yönetimlerinde denetimi işi ehli olmayan kat malikleri tarafından yapılmamalı. Site yönetimlerindeki denetim kurulları da yine aynı yönetimin kadrosundan belirleniyor. Site yönetimlerinin faaliyetleri ve hesapları, bağımsız denetim şirketleri tarafından denetlenmeli. Onlar tarafsız denetim yapacaktır. Bu bağımsız denetim raporları da bakanlığa iletilmeli.”

Türkiye’de profesyonel tesis yönetiminin nasıl olması gerektiğiyle ilgili Ankara Üniversitesiyle beraber çalıştıklarını da anlatan Sağır, “Tesis yönetimleri, akredite edilmiş şirketlerce oluşturulmalı. Bu akreditasyon da bakanlıkça yapılmalı. Önüne gelen tesis yönetim şirketi açmamalı. Tesis yönetim şirketleri belli başlı eğitimlerden geçmeli. Şu anda mesleki yeterlilik çalışmalarımız devam ediyor. Tesis yöneticiliği bir meslek olarak tanımlanmalı. Bu mesleğin odaları da oluşturulmalı. Bu işi yaparken hata yapan da sonucuna katlanmalı. Şu anda bu sitelerin hesaplarına ilişkin büyük kayıt dışılık ve vergi kaçağı oluşuyor. Site yöneticilerine kafalarına göre maaş bağlanıyor. Tesis yönetim firmalarının kalite belgeleri de olmalı.” diye konuştu. Sağır, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından tesis yönetim firmalarının standardının oluşturulması gerektiğini de ifade etti.
Sağır, 1-4 Şubat tarihlerinde Ankara’da bu konuda uluslararası bir konferans düzenleyeceklerini ve buraya yabancı konuklar yanında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, İçişleri ve Ticaret bakanlıkları ile Ankara Üniversitesinden akademisyenlerin katılacağını söyledi.

Sağır, İçişleri Bakanlığına da mafyavari yapıların sitelerde yönetimleri ele geçirmemesi ve site güvenliklerine ilişkin konuları ilettiklerini anlattı.
Site yönetimlerine ilişkin konuların sadece bir şube müdürlüğü bünyesinde çözülemeyeceğini de aktaran Sağır, konu için bir bakanlık bünyesinde bir yerinde denetim yapacak bir daire başkanlığı oluşturulması ve konunun daha geniş kapsamlı ele alınması gerektiğini söyledi. Söz konusu şube müdürlüğünün aidatların belirlenmesinde bir etkisi olmasını beklemediklerini bildiren Sağır, aidatların, enflasyon kaynaklı artan giderler ile asgari ücrete dayalı olarak arttığına işaret etti.

YGBS, yaşam alanlarında güven ve huzur ortamı sunuyor.
Başarının insanla birlikte mümkün ve anlamlı olduğuna inanırız. Çalışanlarımızın ve yöneticilerimizin güvenilirliği; Sözün ve davranışın tutarlılığı, özün sözün bir oluşudur. İtibarımızı her şeyin önünde tutar, hiçbir maddi menfaate feda etmeyiz. Teknolojik gelişmelere ve standartlara uygun olarak siteler, tesisler için profesyonel tesis yönetim hizmeti veririz.
Yahya SAĞIR
Yönetim Kurulu Başkanı
Canlı Destek
Canlı Destek
YGBS WhatsApp Hattı
YGBS'ye hoş geldiniz, yardıma ihtiyacınız olursa bu mesajı yanıtlayın, çevrimiçiyiz ve yardım etmeye hazırız.